Maijā Latvijā tiek svinēti gan lieli valsts svētki, gan seni kristīgās pasaules svētki, ir daudz atzīmējamu dienu un personību apaļu jubileju. Šogad maijā pavasaris pa īstam atveras pirmo ziedu krāsu košumā, plaukstošos pumpuros un arvien zaļākā zāles zaļumā, tā vien aicinot laukā, ceļā uz bibliotēku.
- Grāmatu izstāde “Vai Tu zini, ka šomēnes…”
Maija izstādē svinam poļu rakstnieka Henrika Senkeviča (1846-1916) 175 gadu, latviešu dzejnieces, prozaiķes, publicistes, tulkotājas Vizmas Belševicas (1931-2005) un aktiera, režisora Gunāra Cilinska (1931-2004) 90 gadu, komponista Imanta Kalniņa (1941) 80 gadu, rakstnieces, tulkotājas Dagnijas Dreikas (1951) un dzejnieces, rakstnieces Laimdotas Sēles (1951) 70 gadu jubilejas, aicinot lasīt gan pašu jubilāru sarakstītās grāmatas, gan grāmatas par maija mēneša gaviļniekiem.
Literatūru popularizējošā izstāde atgādinās, ka maijā ir daudz svētku un atzīmējamu dienu: Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena, Latvijas Republikas iestāšanās Eiropas Savienībā diena, Eiropas diena, Mātes diena, Darba svētki. 5.maijā tiek atzīmēta Pasaules preses brīvības diena, 15. maijā – Starptautiskā ģimenes diena, bet šogad 23.maijā svinēsim Vasarsvētkus, kas pēc Lieldienām un Ziemassvētkiem ir trešie lielākie svētki kristīgajā pasaulē. Ar tiem latviešu folklorā saistītas dažādas ar veselības un labklājības saglabāšanu saistītas tradīcijas un ticējumi.
- Tematiska izstāde “Muzeji – cilvēces mantojuma glabātāji”
18.maijā visā pasaulē tiek atzīmēta Muzeju diena. Tie ir muzeju profesionālie svētki un vienlaikus lieliska iespēja pievērst uzmanību muzeju centieniem sekmēt sabiedrības intelektuālo, sociālo un garīgo izaugsmi. 2021.gada Starptautiskās Muzeju dienas tēma – “Muzeju nākotne: atgūties un pārvērtēt”, aicinot radīt jaunas vērtības, jaunus kultūras institūciju pastāvēšanas modeļus. Bet maija mēneša trešajā sestdienā ik gadu notiek Muzeju nakts. Tematiskajā izstādē apkopoti informācijas resursi par pasaules muzeju pērlēm, par Latvijas muzeju vēsturi un dažādību, par Latvijas privātajiem muzejiem un kolekcijām, par atsevišķiem muzejiem – Latgales Kultūrvēstures muzeju, F. Trasuna muzeju “Kolnasāta”, Roberta Mūka muzeju. Izstāde informēs arī par muzeju pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un “Muzeju tumsā”, kas būs pirmais interaktīvais muzejs Baltijā, kurā apmeklētāji atradīsies tumšās telpās, neko neredzot, neredzīga gida pavadībā. Neparasto muzeju plānots atvērt 2021.gada vasarā.
- Bērnu zīmējumu izstāde “Mana mīļākā grāmata”
Atzīmējot Starptautisko ģimenes dienu, bibliotēkā arī maijā vēl skatāma Rēzeknes novada Griškānu PII “Sprīdītis” 5-6 g. vecuma grupu “Pelēni” audzēkņu zīmējumu izstāde, kas turpina stāstīt par bērnu iemīļotām grāmatām un mīļākajiem grāmatu varoņiem. Bērni zīmējumus veidojuši kopā ar ģimeni. Tieši ģimenei ir vislielākā nozīme bērnu lasītprasmes attīstīšanā. Ģimene ir tā, kas rosina savos bērnos mīlestību uz grāmatu, veido lasīšanas paradumus un tradīcijas.
Informāciju sagatavoja
Ināra Zeltiņa
Rēzeknes filiālbibliotēkas vadītāja