Ekskursijas

Ekskursiju tēmas

Latvijas Neredzīgo bibliotēka piedāvā ekskursijas gan grupām, gan individuāli. Grupas, kuras ir lielākas par 15 cilvēkiem, tiek dalītas divās mazākās grupās, taču ekskursijā patērētais laiks nepalielinās.

Ekskursijas laikā interesenti tiek iepazīstināti ar bibliotēku un tās darbu. Ņemot vērā to, ka mūsu bibliotēka nodarbojas arī ar reprodukcijas darbiem, tad ir pieejamas dažādu tēmu ekskursijas:

Vispārējā ekskursija (ilgums ap 1,5 st.) — tiek iepazīstināts ar Lasītāju apkalpošanas nodaļu (LAN) (abonementu, lasītāju, tifloloģijas kabinetu un Braila raksta grāmatu ekspozīcija), tad ekskursanti dodas uz bibliotēkas trešo stāvu, kur iepazīstas ar Braila raksta nodaļu (BRN) un Skaņu ierakstu studiju (SIeS).

Bibliotekārā ekskursija (ilgums ap 40 min.) — ekskursanti iepazīstas tikai ar Lasītāju apkalpošanas nodaļu.

Specializētā ekskursija (ilgums ap 1 st.) — ekskursanti iepazīstas tikai ar reprodukcijas darbu nodaļām: Skaņu ierakstu studiju un Braila raksta nodaļu.

Tematiskās ekskursijas (ilgums ap 40 min.) — dažādu interesējošo jautājumu risinājumi LNerB: redzes invalīdu nodarbinātība, bibliotēkas publicitāte, bērni bibliotēkā, sadarbības iespējas utt.

Izvēles ekskursija (ilgums atkarīgs no izvēlētiem objektiem) — ekskursanti var paši izvēlēties (piesakoties par to jāinformē), ar kurām nodaļām vai tēmām vēlas iepazīties un kuras neinteresē.

Ekskursiju norise

Ekskursijas laikā parasti tiek piedāvātas dažādas aktivitātes un veicamie uzdevumi. Pārvietojoties no pirmā stāva uz trešo, ekskursantiem tiek piedāvāta iespēja «iekāpt neredzīga cilvēka kurpēs» un noiet šo maršrutu ar aizsietām acīm. Tādā veidā interesenti ne tikai iegūst informāciju par bibliotēku, bet arī iejūtas neredzīga cilvēka ādā.

LAN bērniem tiek piedāvāta iespēja uzspēlēt kādu no pielāgotajām spēlēm.

BRN ekskursantiem ir iespēja pašiem rakstīt Braila rakstā.

SIeS piedāvā ierunāt kādu tekstu un paklausīties, kā tas skanētu audiogrāmatā.

Apskatāmie objekti

LAN var apskatīt pielāgotās literatūras klāstu: audio formātā, palielinātā drukā, Braila rakstā, vieglajā valodā, kā arī kombinēto pielāgojumu grāmatas. Lasītavā interesenti tiek iepazīstināti ar pielāgoto datortehniku, kas palīdz neredzīgiem lasītājiem pašiem darboties pie datora. Bērnu stūrītī — apskatīt pielāgotās spēles un klausāmpasakas. Tāpat lasītavā ir iespēja iepazīties ar Braila raksta grāmatu ekspozīciju. Tā ir vienīgā vieta Latvijā, kur glabājās vecākās Braila rakstā pārrakstītās grāmatas un to evolūcijas liecības no ar roku pārrakstītām līdz tipogrāfijā iespiestām grāmatām. Tifloloģijas sektors — iepazīties ar materiāliem par mūsu bibliotēkas un Latvijas Neredzīgo biedrības vēsturi, kā arī par neredzīgiem zinātniekiem, mūziķiem un citiem kultūras darbiniekiem, novadniekiem.

BRN interesenti tiek iepazīstināti ar Braila raksta un palielinātās drukas grāmatu tapšanas procesiem, kā arī nodemonstrēti dažādi veidi, kā var informāciju pierakstīt Braila rakstā.

SIeS ekskursanti uzzina par studijas tehniku un īpaši pielāgoto ierakstu telpu. Tāpat iespējams iepazīties ar ierakstu tapšanas procesiem un komunikāciju starp skaņu redaktori un diktoru.

Kā pieteikties ekskursijai

Lai pieteiktos ekskursijai ir jāzvana Metodikas nodaļai pa tālruni 67521388 vai Lasītāju apkalpošanas nodaļai — 67514513, vai jāraksta uz e-pastu: [email protected].

Veicot pieteikšanos, obligāti jānorāda iestādes vai personas kontaktinformācija, ekskursantu plānotais skaits un vecums, ekskursijas tēma, laiks, ja tas ir ekskursantiem ierobežots.

Ekskursijas ir bezmaksas.