audiogrāmatas “Dzejas izlase”  atvēršanas svētki

2024. gada 25. septembrī plkst. 14.00

, ,

Latvijas Neredzīgo bibliotēkas lasītavā 25. septembrī plkst. 14.00 audiogrāmatas “Dzejas izlase” atvēršanas svētki, tikšanās ar vienu no šīs audiogrāmatas autorēm Margaritu (Ievu Ivkinu) un atceres brīdis, pieminot Strazdumuižas Galma dzejnieku Imantu Smirnovu.

Plakāts "Rudens ziedu rūgtenajā smaržā"

“Un nevajag jau daudz,
Lai cilvēks justos laimīgs, –
Vienu siltu skatu,
Vienu maigu glāstu
Un vienu patiesu vārdu.”
/Margarita/

Margaritas īstais vārds ir Ieva Ivkina. Viņas autogrāfs ir zīmodziņš ar taureni. Jūs brīnīsieties — kāpēc zīmodziņš, vai tad parakstīties nevar? Nevar gan. Meitene piedzima 1990. gada 30. septembrī Ērgļos. Tika konstatētas veselības problēmas: nespēja staigāt un iztrūkstoša roku koordinācija. Neskatoties uz šīm grūtībām, viņa ir pielāgojusies dzīvei un cenšas izbaudīt to — ļoti palīdz cilvēki līdzās, mūsdienu tehnoloģijas un internets.

Ievas dzejā ietvertas dažādas tēmas. Dzīve, vērtības, mīlestība, arī nāve, jo tā neprasa, vai tu gribi dzīvot uz zemes vai debesu valstībā. Tā tevi paņems neatkarīgi no vecuma, statusa sabiedrībā un rocības. Ieva vēlas dalīties ar savu dzeju, lai pabarotu cilvēku dvēseles ar kaut ko dabisku un tīru.

“Man ļaudis teic, ka esmu galma dzejnieks,
Kas dzejo tikai šauram ļaužu pulkam,
Un varbūt tādēļ viens es mīlu klejot,
Man ļaudis teic, ka esmu galma dzejnieks,
Jo nemīlu es doties jūrā zvejot,
Bet eju tikai tur, kur ezers spulgo.
Man ļaudis teic, ka esmu galma dzejnieks,
Kas dzejo tikai šauram ļaužu pulkam”.
/Imants Smirnovs/

Imants Smirnovs Strazdumuižas ciematā atpazīstams kā Galma dzejnieks. Viņš nāk no Kurzemes, šūpulis kārts Talsu rajona Vandzenē. Pēc masalu izslimošanas bērnībā sākusi pasliktināties redze un tādējādi nonācis vājredzīgo un neredzīgo internātskolā. Tur skolotāja literatūras skolotāja sacījusi, lai izmēģinot spēkus dzejas sacerēšanā. Un tā arī sākusies dzejas rakstīšana. Tautā saka: atdod velnam tikai mazo pirkstiņu, viņš paņems visu roku. Ciematnieki sāka pieprasīt Imantam dzejoļus veltītus konkrētiem cilvēkiem, apsveikuma dzejoļus Strazdumuižas ciemata svētkos, veltījumus pašdarbības kolektīviem.

Dzejoļus apkopot grāmatās mudinājusi viņa Antoņina, ar kuru kopā nodzīvoti 60 gadi.

“Gada zirgi arvien tālāk pagājības pļavā brien,
Pļautais atāls sagulst vālā, atāls – otrās šķiras siens.
Neesmu vairs jauns pēc skata, nedaudz sakumpis un līks,
Šķiet, šim pļāvumam es rada, tātad – kādam vajadzīgs.”
/Imants Smirnovs/

Gan Margaritas, gan Imanta dzeja apkopota vienā audiogrāmatā “Dzejas izlase”. Divu ļoti atšķirīgu un dažādu paaudžu dzejnieku dzīves redzējums, abu dzīves vērtības, viņu dzīves pieredze gan priecīga, gan skaudra, apkopotas dzejas rindās. Novēlam aizrautīgu lasīšanu!

Pasākumā savu dzeju lasīs arī Strazdumuižas dzejnieki Laima Locāne, Zane Pētersone un Andris Ošāns.

Lai mums visiem jauka dzejas pēcpusdiena šajā visnotaļ brīnišķajā rudens mēneša izskaņā!

Gundega Tabaka

Pasākumā tiks fotografēts un iegūtais materiāls tiks izmantots publiskajā vidē!

Kaušļa sirds
Sfinksas Albertas smaids
Mūsu Gerda
Bākas uzraugi