BIBLIOTEKĀRU PIEREDZES APMAIŅAS TIKŠANĀS

2023. gada 15. maijā plkst. 11.00

, ,

Latvijas Neredzīgo bibliotēka sadarbībā ar Vieglās Valodas aģentūru organizē bibliotekāru pieredzes apmaiņas tikšanos «Vieglā va­loda bibliotēkas plauktos». Tikšanās notiks 15. maijā plkst. 11.00 Vieglās Valodas aģentūrā Rīgā Elizabetes ielā 57.

Pasākuma programma

Ikdienā mēs nedomājam par iekļaujošas sabiedrības nozīmi, jo varam visu izlasīt un saprast. Taču ir cilvēki, kuriem iekļaujošie risinājumi ir būtiski pilnvērtīgai dzīvei. Viens no šādiem risinājumiem ir pieejama un saprotama informācija vieglajā valodā, tostarp, grāmatas. Vieglā valoda ir sazināšanās veids, kurā informācija tiek vienkāršota jeb padarīta vieglāk saprotama. Vieglā valoda palīdz saprast informāciju cilvēkiem, kuriem tā var šķist grūti uztverama sliktu valodas zināšanu vai uztveres traucējumu dēļ.

Pastāv nepareizs uzskats, ka grāmatas vieglajā valodā lasa tikai cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem. Patiesībā šo grāmatu mērķauditorija ir ļoti plaša. Tie ir arī bērni, kuri mācās lasīt; imigranti, kuri apgūst latviešu valodu; seniori un cilvēki ar disleksiju.

Daļa bibliotēku ir iekārtojušas, t.s., “Ābolu plauktu” ar vieglās valodas grāmatām. Diemžēl novērojumi liecina, ka lasītāji nelabprāt dodas pie tiem. Iemesli varētu būt dažādi:

  • piedāvāto grāmatu vieglajā valodā klāsts ir ļoti mazs, īpaši daiļliteratūra;
  • pastāv psiholoģiska barjera: “negribu, lai citi redz, ka man vajadzīgas šādas grāmatas”;
  • grāmatas vēlas savā īpašumā, lai varētu ar tām strādāt ilgstoši, nevis ņemt no bibliotēkas (piem., skolotāji).

Ko darīt? Mums ir risinājums!

Latvijas Neredzīgo bibliotēka sadarbībā ar Vieglās Valodas aģentūru jau otro gadu izdod grāmatas vieglajā valodā (galvenokārt daiļliteratūru) un ir atradusi iespēju atrisināt visas trīs iepriekšminētās problēmas.

Vieglās Valodas mēneša ietvaros, aicinām ikvienu bibliotēkas vadītāju vai bibliotekāru, kurš domā arī par lasītājiem ar lasīšanas grūtībām, atnākt uz bibliotekāru pieredzes apmaiņas tikšanos 15. maijā plkst. 11.00  Vieglās Valodas aģentūrā Rīgā Elizabetes ielā 57, lai uzzinātu par iespēju nodrošināt lasītājiem grāmatas vieglajā valodā.

Vietu skaits ierobežots. Reģistrēties vairs nav iespējams.


PROGRAMMA

11.00 – 11.30      Reģistrēšanas un rīta kafija

11.30 – 11.35      Ievadvārdi. Gunta Bite, Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Braila raksta nodaļas vadītāja

11.35 – 12.00      Vieglās valodas nozīme iekļaujošas sabiedrības veidošanā Latvijā. Vieglās valodas mērķauditorija un situācija grāmatu jomā. Gunta Anča (SUSTENTO valdes priekšsēdētāja) un Irīna Meļņika (Vieglās Valodas aģentūras vadītāja)

12.00 – 12.15      Latvijas Neredzīgo bibliotēkas adaptētās literatūras izdevējdarbība un sadarbības piedāvājums bibliotēkām. Gunta Bite, Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Braila raksta nodaļas vadītāja

12.15 – 12.30      Zviedrijas bibliotēku pieredze darbā ar vieglās valodas grāmatām un tās mērķauditoriju. Gunta Bite un Irīna Meļņika par Zviedrijā gūto pieredzi.

12.30 – 13.00      Jautājumi un atbildes. Diskusija

Pasākuma programma PDF formātā.


Informāciju sagatavoja:
Gunta Bite
Braila raksta nodaļas vadītāja
29137112


Līdzīgie raksti:

TIKŠANĀS AR ŽURNĀLISTU ANSI BOGUSTOVU
Audiogrāmatas “ZVAIGŽŅU DĀRZI” atvēršanas svētki
Ekskursija
Vieglās valodas mēnesī aktualizēs informācijas pieejamības jautājumus
“Sprīdītis” vieglajā valodā tiešsaistes priekšā lasīšana