Godinām neredzīgo un vājredzīgo izglītības aizsācējus

23. maijā, plkst. 14.00

,

Aicinām rīt, 23. maijā, plkst. 14.00 uz piemiņas pēcpusdienu Latvijas Neredzīgo bibliotēkā, kas notiks Latvijas valsts simtgades projekta “Pasākumu cikls “Klusie vēstures veidotāji”” ietvaros. 

Pasākums tiek rīkots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai — 100” atbalstu.

Pasākumā Strazdumuižas internātvidusskolas direktora vietniece mācību jomā Sarmīte Rozīte pastāstīs par četriem ļoti nozīmīgiem cilvēkiem redzes invalīdu izglītībā. Saruna būs par Rīgas Neredzīgo institūta dibinātāju Idu Valentinoviču. Viņas ideja par neredzīgo skolu tika īstenota 1871. gada 27. augustā, kas Latvijas neredzīgo un vājredzīgo kompleksās rehabilitācijas attīstībā iezīmēja jaunu posmu — intelektuāli profesionālās rehabilitācijas sākumu.

Savukārt tiflopedagogs no Hamburgas Oskars Alberts Johans Notnāgels viņai palīdzēja kā pedagogs, vēlāk no 1883./84. mācību gada kā skolas direktors.

Šo cilvēku devums ir nenovērtējams, jo tā pamatā ir neredzīgo Latvijas iedzīvotāju lasīt un rakstītprasme, kas paver durvis uz attīstību, zinātnēm un kultūru, lai būtu pilntiesīgi sabiedrības locekļi.

Noslēgumā tiks pieminēti Alberts Rutkis un Pāvils Eihe, kuri 1922. gadā Braila rakstu pielāgoja latviešu valodai. Viņu ieviestā sistēma tiek lietota līdz pat šai dienai.

Diemžēl par šiem cilvēkiem vairs nav saglabājušās nedz fotogrāfijas, nedz informācija par viņu atdusas vietām, tāpēc projekta ietvaros viņi tiek godināti šajā piemiņas pēcpusdienā.

Pasākums tiks fotografēts un attēli var tikt publicēti publiskajā vidē.

Informāciju sagatavoja
Gunta Bite
Projekta vadītāja, 29137112


Līdzīgie raksti:

APRĪLIS – JOKU MĒNESIS
Sarunu un dziesmu pēcpusdiena “Romi – savējie vai svešie?”
Nenopietna pēcpusdiena “Aprīlis – joku mēnesis”
Lasām kopā ar suni
Strazdulēnu skola. “Lieldienas gaidot”