Izstādes decembrī bibliotēkā Rīgā

2021. gada decembris

,

Plakāts "Izstādes bibliotēkā Rīgā decembrī 2021"
  • Zigmundam Skujiņam – 95

Zigmunds Skujiņš ir viens no izcilākajiem un populārākajiem 20. gs. otrās puses latviešu rakstniekiem.

Gan daiļliteratūrā, gan publicistikā un sabiedriskajā darbā Z. Skujiņš aicinājis noticēt tautas spēkam, izzināt latviešu tautas, Latvijas, Rīgas vēsturi, tautai nozīmīgas personības, vērtības un tradīcijas, sargāt, kopt un attīstīt latviešu valodu.

Kā viens no izcilākajiem prozistiem un latviešu stāsta un noveles meistariem 60.–70. gadu mijā Z. Skujiņš radikāli mainījis latviešu prozas kopainu un aizsāka latviešu moderno prozu, 80. un 90. gados radījis izcilus romānus un laikabiedru portretējumus. Z. Skujiņš spilgti un detalizēti iemūžināja Rīgu un rīdziniekus.

Z. Skujiņa personībai un daiļradei ir izcila vieta latviešu literatūrā un nācijas identitātes saglabāšanā.

Z. Skujiņš neatlaidīgi aicinājis sargāt, kopt un attīstīt latviešu valodu, gādāt par tās saglabāšanu.

  • Mēneša jubilārs Gistavs Flobērs (200 gadi) 

“Vajag smieties un raudāt, mīlēt un strādāt,
baudīt un ciest, vibrēt ar visām stīgām visā plašumā”.
(G. Flobērs)

Gistavs Flobērs (dzimis 1821. gada 12. decembrī) bija franču romānu rakstnieks un dramaturgs, kuru uzskata par vienu no dižākajiem rietumu rakstniekiem. Studēja tieslietas, vēlāk pievērsās žurnālistikai, kopā ar draugu izdeva žurnālu “Māksla un progress”.

Flobērs daudz ceļoja, apceļoja Pirenejus, Korsiku, Lielbritāniju. No 1849. līdz 1850. gadam viņš devās garā ceļojumā uz Tuvajiem Austrumiem, Grieķiju, Ēģipti un Beirutu.

Viņš ir visplašāk pazīstams ar savu pirmo romānu “Bovarī kundze”. Flobērs ir sarakstījis vairākas grāmatas: “Jūtu audzināšana”, “Salambo”, “Svētā Antonija Kārdināšana” un citas. Flobēram raksturīgs ļoti sīkumains un skrupulozs rakstības stils.

  • “Grāmata ir dāvana, kuru var atvērt atkal un atkal.” (Garisons Keilors)

Pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstītajam vērtīgo grāmatu iepirkumam Latvijas publiskajām bibliotēkām, arī Latvijas Neredzīgo bibliotēkas krājums ir papildināts ar daudzām jaunām brīnišķīgām grāmatām. Izstādē būs iespēja iepazīties ar jaunāko nozaru literatūru un grāmatām bērniem un jauniešiem.

  • Sniega dārzos

Sniega dārzos.
Kāds klusums sniega dārzos,
Ne zariņš nenotrīs,
Vien krauklis zelta kokli
Nes augstu debesīs.
Vien kaut kur lauska vectēvs
Mums katram laimi kaļ,
Ik ceļš, kas tālu vedis,
Rit sētā atpakaļ.
Mums arī sava gaisma,
Mēs neaizmirsām to,
Nāc līdzi sniega dārzos
Un nevaicā neko.
(Vitauts Ļūdēns)

Izstādē atlasīta latviešu dzeja ziemas noskaņās.

  • “Mēness balts pa gaisu slīd,
    Zvaigznes zaigodamas spīd.
    Ziemassvētku vakars jauks,
    Sniegā tīti mežs un lauks.”
    (V. Plūdons)

Literatūras izstāde veltīta Ziemassvētku gaidīšanas laikam – tā rosina izzināt Ziemassvētku tradīcijas, uzzināt par latviešu masku gājieniem, rotājumu un apsveikumu darināšanu tematiskajā literatūrā un periodikā, kā arī radīt svētku noskaņu ar Ziemassvētku dziesmām. Ziemas saulgriežos, kad visdziļāko tumsu uzvar gaisma un dienas kļūst garākas, latvieši svin Ziemsvētkus. Šie baltie svētki ar svecīšu mirdzumu un dāvanām mīļi ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Bagātība un pilnība valda šajos svētkos.

  • Ziemeļbrieži – Ziemassvētku vecīša palīgi un ne tikai

Literatūras un periodisko izdevumu izstāde bērniem, kurā varēs gūt informāciju par ziemeļbriežiem no periodiskajiem izdevumiem, uzziņu literatūras grāmatām un tos iepazīt kā interesantus tēlus bērnu grāmatās. Ziemassvētku vecītim no Lapzemes kamanās tiek jūgti deviņi ziemeļbrieži. Pašā priekšā ir īpašs ziemeļbriedis Rūdolfs, kuram ir sarkans deguns.

Informāciju sagatavoja
Līga Daudzvārde
Lasītāju apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre


Līdzīgie raksti:

Evitas Kromules gleznu izstāde “Krāsu oāze”
Izstādes februārī
Izstādes janvārī
Izstāde “Pasaules tautu ābeces”
PASAULES TAUTAS, TO VALODAS UN ĀBECES