Izstādes janvārī

2024. gada janvāris

,

Plakāts "Izstādes janvārī"
  • Jānim Lejiņam – 70

Jānis Lejiņš (1954) ir viens no ievērojamākajiem vēsturisko romānu autoriem mūsdienu latviešu literatūrā. Pazīstams ar savu vēsturisko romānu triloģiju “Zīmogs sarkanā vaskā”. Sarakstījis arī romānus “Kamera obskura” un “Vīrieša sirds”. Kopdarbā ar Virdžīniju Lejiņu tapis romāns “Straupes pilskungs”. Scenārija autors televīzijas filmai “Vienas vasaras zieds” pēc Alfrēda Dziļuma stāsta. Saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni un Literatūras gada balvas.

Izstādē pieejamas Jāņa Lejiņa grāmatas parastajā iespiedrakstā un audioformātā.

  • Dzintrai Žuravskai – 85

Rakstnieces Dzintras Žuravskas (1939) literārais mantojums ir plašs un daudzpusīgs: dzeja, stāsti, dokumentāli darbi, vēsturiski darbi, romāni, kriminālromāni, stāsti bērniem un pusaudžiem. Literārā darbība cieši saistīta ar Piemares novadu, tā ļaudīm un viņu likteņiem. Mūža darbs ir Kurzemes līča zvejnieku paaudzēm veltītais septiņu romānu cikls “Skarbajā krastā”, par ko autorei piešķirta Egona Līva literārā prēmija. “Pati brīnos, ka esmu to paveikusi – romānu ciklam “Skarbajā krastā” esmu veltījusi 35 gadus darba,” stāsta autore.

Izstādē būs pieejamas Dzintras Žuravskas grāmatas parastajā iespiedrakstā, audioformātā, Braila rakstā.

  • Pasaules reliģijas

Pasaules reliģiju dienu sagaidot, Latvijas Neredzīgo bibliotēkas abonementā būs apskatāma nozaru literatūras izstāde par attiecīgo tematu. Reliģisku uzskatu sistēma jau izsenis ir bijusi teju vai nu katra cilvēka dzīvesziņas stūrakmens. Mūsu plurālisma laikā akcenti ir mainījušies, un ikviens cilvēks var meklēt savas dzīves filozofiskus pamatus ne tikai savu senču, bet arī visas pasaules kultūrvēsturiskajā mantojumā. Tāpēc šomēnes mācīsimies smelties gudrību no dažu lielāku pasaules reliģiju avotiem.

  • Tas bija tautas laiks…

“Nolieksim galvas
Un paklusēsim,
Stiprāki aiziesim,
Apņēmīgāki spēsim
Iznest šo zemi
Caur gadsimtu apburto loku.”
(M. Zitmane)

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

Literatūras, mūzikas CD un periodisko izdevumu izstāde.

  • Pasaules sniega diena

“Uz visiem kokiem mežā jauns guļ sniegs.
Un skaņas mīkstas, it kā sniegu apvēlušās veļas.”
(Vilis Plūdonis)

Sniegs ir kā baltas pūkas, kas maigi apvij cilvēka augumus un atnes daudz, daudz prieka. Kad ieskrien kupenā, iekrīti ar seju sniegā, tad uznāk tāda jautrība, ka smejies, pats nezinot par ko. Vispār jau bērni gaida ziemu. Un tad vienu dienu ziema atnāk: krīt pirmās baltās pārslas, tu skaties pa logu vai izskrien ārā, griezies riņķī, jo jūti, ka beidzot tas brīnums ir klāt.

Pasaules Sniega diena (World Snow Day) ir Starptautiskās Slēpošanas federācijas (FIS) ikgadējs sniega festivāls bērniem un viņu ģimenēm, kas vienlaicīgi notiek dažādās vietās visā pasaulē. Latvijā par Pasaules sniega dienas pasākumu norisi rūpējas Latvijas Slēpošanas savienība (LSS) sadarbībā ar Latvijas Olimpisko komiteju (LOK).

Izstādē pieejami ziemīgi stāsti un pasakas klausāmgrāmatās, mūzikas CD, grāmatas parastajā iespiedrakstā un ziemas klātbūtnes ieskicējumi krājumā pieejamajos seriālizdevumos.

Informāciju sagatavoja
Līga Daudzvārde
Lasītāju apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre


Līdzīgie raksti:

Izstādes oktobrī
Izstāde “Latvijā izdotās ābeces”
Izstāde “PINUMI UN KALUMI — amatu saruna”
Izstādes septembrī
Izstādes augustā