Izstādes jūlijā

2024. gada jūlijs

,

Plakāts "Izstādes jūlijā"
  • Cilvēka dvēsele zinātnieku acīm – psiholoģijas zinātnes atziņas

“Dvēsele bez zināšanām – mirusi. Bet, ja to bagātina ar zināšanām, tā atdzīvojas līdzīgi neapstrādātai zemei pār kuru nolijis lietus.”
(Abu El Faradžs)

Latvijas Neredzīgo bibliotēka piedāvā izpētīt akadēmiska stila psiholoģijas grāmatas, sākot no vispārīgās psiholoģijas atziņām, sociālo un organizāciju psiholoģiju un visbeidzot ar attīstības un personības psiholoģijas teorijām un to pielietojumu praktiskā jomā. Šoreiz izstādē eksponējam grāmatas, kuras iespējams nebūs pa prātam gluži ikvienam lasītājam, jo šīs grāmatas prasa lielāku koncentrāciju un atmiņas jaudu, tomēr būtu vērts tās izpētīt — gan lai iegūtu zinātniski pamatotu prizmu, caur kuru uzlūkot cilvēka pasaules fenomenus, gan lai pavingrinātu sava prāta spējas, apgūstot psiholoģijas zinātnes teorijas. Taču, ja arī nejūtat iedvesmu gremdēties intelektuālajās apcerēs un pētīt psihiskos procesus un mehānismus pašos pamatos, psiholoģijas atziņas tāpat var būt visnotaļ noderīgas ikvienam no mums (atliek vien pameklēt kādu citu izdevumu tai pašā psiholoģijas nozares grāmatu plauktā vai arī ieskatīties otrā grāmatu izstādē Latvijas Neredzīgo bibliotēkā, kur eksponējam psiholoģijas populārzinātnisku literatūru).

  • Cilvēks runā ar cilvēku : praktiskā psiholoģija

“Ir tikai viena patiesa greznība uz pasaules: cilvēcisku attiecību krāšņums.”
(Antuāns de Sent-Ekziperī)

Cilvēks ir sociāla jeb sabiedriska būtne. Tas nozīmē to, ka neviens no mums nav pašpietiekams. Ikvienam no mums ir dziļa vajadzība būt piederīgam, cienītam un mīlētam. Ne vienmēr šīs iespējas dzīvē mums tiek dotas pēc noklusējuma. Gadās, ka par savu laimi mums ir jāpacīnās vai vismaz pie tās jāpiestrādā. Literatūras izstādē līdzās psiholoģijas zinātnes teorijām vasaras mēnešos Latvijas Neredzīgo bibliotēkas abonementā varēsiet iepazīt praktiskus padomus un ieteikumus savu sadzīves lietu risināšanā no dažnedažādiem psiholoģijas speciālistiem.

  • Daba baro, daba dziedē…

“Folianti nodzeltē, pilsētu spožums nobāl, bet dabas grāmata ik gadus iznāk jaunā izdevumā.”
(H. K. Andersens)

Siltajam laikam iestājoties, izpētīsim dabas doto izejvielu ārstnieciskās īpašības. Grāmatas, kuras ir apskatāmas tematiskajā izstādē abonementā, vērš lasītāju uzmanību gan uz ārstēšanos ar dabas līdzekļiem, gan uz profilaktiskajiem pasākumiem, kuru ietvaros ir izmantojams arī mūsu ikdienišķais uzturs. Lasītājiem būs iespēja uzzināt gan par senatnīgajām dziednieciskajām metodēm, gan par mūsdienīgiem atklājumiem fitoterapijā un uztura zinātnē.

  • Arhitektūra Latvijā

“Lielākā māksla arhitektūrā ir tēmēt uz Mēnesi, bet vienmēr būt tik gudram, lai nonāktu atpakaļ uz Zemes.”
(Gunārs Birkerts)

“Arhitektūru, tāpat kā jebkuru citu vizuālo mākslu, raksturo noteikts stils — gotika, baroks, jūgendstils un vēl virkne citu stilu. Arhitektūras stils un mākslas stils vispārējā nozīmē ir katrā konkrētajā laika periodā lietots mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu un radošo principu kopums, kas mākslas darbam piešķir tikai attiecīgajam stilam raksturīgu izteiksmi un veidolu. Arhitektūra ir telpas veidošanas māksla, bet telpu uztver ar tās formu. Tieši arhitektūrā katra laikmeta stila formālās pazīmes atpazīstamas visskaidrāk. Arhitektūru mēdz dēvēt par akmenī sastingušu mūziku, bet šī mūzika ar savu formu valodu ir dzīva vēstures grāmata.” (Jānis Krastiņš)

Izstādē apkopota informācija par nozīmīgākajiem arhitektūras un kultūrvēsturiskajiem objektiem Latvijā.

  • Jānim Baltvilkam – 80

“Bekas, bekas, baravikas
mežā, lietū, slapjas, plikas.
Es tur biju, man tur tika
viena līka baravika.
Aizej rītu, tev tur tiks
viena, divas, trīs vai čiks!”

(Jānis Baltvilks)

Jānis Baltvilks (1944–2003) — dzejnieks, rakstnieks, ornitologs. Viens no populārākajiem bērnu grāmatu autoriem. Rakstījis arī pieaugušajiem. Rakstījis dzeju, īsprozu un populārzinātniskas grāmatas. Jāņa Baltvilka dzejai raksturīgs ētisks maksimālisms savienojumā ar dabas pētnieka skatījuma savdabību, izteiksmes lakonisms. Strādājis vairāku bērnu un jauniešu izdevumu redakcijās. Bijis bērnu žurnāla “Zīlīte” ilggadējs darbinieks un arī galvenais redaktors. 2004. gadā Jāņa Baltvilka vārdā nosaukta literārā prēmija bērnu literatūrā, ko saņem labākie bērnu grāmatu autori un ilustratori.

Izstādē pieejamas Jāņa Baltvilka grāmatas parastajā iespiedrakstā, Braila rakstā un audioformātā, kā arī mūzikas diski — dziesmas ar Jāņa Baltvilka dzeju, kā arī viņa dzejas lasījumi.

Informāciju apkopoja
Līga Daudzvārde
Lasītāju apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre


Līdzīgie raksti:

Izstādes janvārī
Izstāde “Baltais Ziemas prieks”
Izstādes decembrī
Pērļošanas darbu izstāde “Nostalģija”
Izstādes “Manu iedvesmu pasaule” atklāšana