Izstādes jūlijā

2023. gada jūlijs

,

Plakāts "Izstādes jūlijā"
  • Rakstniekam, publicistam Aivaram Kļavim – 70

Nākamais rakstnieks pusaudža gados grāmatas lasījis ļoti daudz un ātri. Tas jau vidusskolas laikā veidojis viņa literāro gaumi un izpratni par literatūru.

1970. gadā “Padomju Jaunatnē” publicēti viņa pirmie raksti. Par īsto atskaites punktu rakstnieks uzskata 1971. gada 25. decembri, kad laikrakstā “Literatūra un Māksla” tika publicēti stāsti “Un tā – pilsētā ienāca klauns” un “Viss taču bija pavisam vienkārši”. Stāsti tolaik izsauca lasītāju un kritiķu interesi. Jo vairāk tāpēc, ka jauno rakstnieku neviens nepazina un viņš pirms tam nebija apgrozījies literārajās aprindās.

Svarīgs dzīves posms bija žurnāla “Avots” veidošana. Viņš bija galvenā redaktora amatā no 1987. līdz 1992. gadam. Redaktoram tika dota zināma rīcības brīvība, un viņš varēja pieņemt darbā tos cilvēkus, kurus vēlējās.

Tagad lasītāji labprāt lasa gan stāstus, gan vēsturisko romānu ciklu “Viņpus vārtiem”, gan triloģiju “Ceļš uz nezināmo zemi”.

Izstādē pieejamas autora grāmatas parastajā iespiedrakstā, Braila rakstā un audioformātā.

  • Aleksandrs Dimā (tēvs)

“Tas nav cilvēks, bet gan dabas spēks.”
(Žils Misē)

Aleksandrs Dimā tiek uzskatīts par vienu no nozīmīgākajiem franču autoriem literatūras vēsturē. Dimā īpaši pievērsās vēsturisko romānu rakstīšanai, un no tiem īpašu popularitāti guvuši “Grāfs Monte-Kristo” un “Trīs musketieri”, viņš rakstīja arī lugas un darbojās publicistikā.

  • Mistiskais Roberts Galbraits

Džoanna Roulinga, plašāk pazīstama kā Dž. K. Roulinga, kā arī ar pseidonīmu Roberts Galbraits, ir britu rakstniece, kinoscenāriste un producente, kura kļuva pasaulslavena pēc grāmatu sērijas par Hariju Poteru radīšanas.

2013. gadā Dž. K. Roulinga zem pseidonīma Roberts Galbraits izdeva detektīvromānu “Dzeguzes sauciens” (The Cuckoo’s Calling). Romāna galvenais varonis ir privātdetektīvs Kormorans Straiks.

  • Latviskās senatnes gars

Sagaidot Dziesmu un deju svētkus, pievērsīsimies mūsu senču garamantu pētīšanai — pasakām, teikām, mīklām, sakāmvārdiem. Šomēnes nozaru grāmatu izstādē ir aplūkojami vairāki šo tēmu apcerošie darbi, kā arī attiecīgo garamantu apkopojumi. Īpašu vietu izstādē aizņem grāmatas par seno latviešu dzīvesziņu, tai skaitā mājas celšanas, uzturēšanas un apkārtnes izkopšanas tradīcijām.

“Cilvēka dzīves mērķis ir atrast sev piederīgu noti, ar ko saskanīgi ieskaņoties Visuma kopējā harmonijā…”, — tā Vaira Vīķe-Freiberga. Izstādē aplūkojamās grāmatas var palīdzēt ikvienam no mums sasniegt šo mērķi.

  • Tumša nakte, zaļa zāle

“Zied sarkans āboliņš jau kalna galā,
Zied vībotnes un rozes ceļa malā –
Klāt Jāņu laiks.
Met rudzu lauki sudrabotu vilni,
Nu visi jasmīnkrūmi ziedu pilni –
Klāt Jāņu laiks.
Vij vaiņagu no zelta smilgu skarām,
Vij vaiņagu no Jāņuzālēm garām –
Īss Jāņu laiks.
Starp bērzu birzēm, pļavām meklē taku
Un izsmel pasauli kā prieka aku –
Īss Jāņu laiks.”
(Ilze Kalnāre)

Dzejoļi vasarai, vasaras saulgriežiem. Vasara līgo visā savā krāšņumā pa kalniem un lejām, dzidrajās debesīs saule spīd silta un jauka, putni dzied skaļi un aizrautīgi. Tāda ir mūsu skaistā, košā, ziedošā vasara.

Izstādē eksponēti latviešu dzejnieku dzejas krājumi parastajā iespiedrakstā un Braila rakstā.

  • Čaklās un unikālās bites

Bišu tēvs priecājās,
Šogad laba vasariņa,
Šogad laba vasariņa,
Medutiņa nepietrūka.

Medus bites ir viens no nozīmīgākajiem savvaļas augu un kultūraugu apputeksnētājām. Bites apdzīvo visus kontinentus, izņemot Antarktīdu. Tās ir bioloģiskās daudzveidības būtiska sastāvdaļa un pasaules ekoloģiskā līdzsvara pamats.

Izstādē apkopoti materiāli par bišu nozīmi dabā, to vērtīgajiem un veselīgajiem produktiem, biškopību un bišu saziņas valodu.

  • Interesantais enciklopēdijās

“Gudrības apguve dara mūs cildenus, stiprus un augstsirdīgus.”
(Jans Amoss Komenskis)

Doma par visu pasaules zināšanu apkopošanu vienuviet radās jau senajā pasaulē, kaut gan termins “enciklopēdija” radās 16. gadsimtā. Mazie lasītāji enciklopēdijās var uzzināt daudz aizraujoša par mūsu planētu un Visumu, par augiem un dzīvniekiem, vēsturi, zinātni, cilvēka ķermeni un sabiedrību.

Izstādē apkopotas dažādu tēmu krājumā esošās enciklopēdijas bērniem.

Informāciju sagatavoja
Līga Daudzvārde
Lasītāju apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre


Līdzīgie raksti:

Izstādes aprīlī
Izstādes martā
Evitas Kromules gleznu izstāde “Krāsu oāze”
Izstādes februārī
Izstādes janvārī