Latvijas Neredzīgo bibliotēkā Rīgā 8. novembrī plkst. 14.00 notiks dziesmots pasākums patriotiskās noskaņās “Ir tikai viena Latvija”. Kopā ar Strazdumuižas mūziķi Guntaru Viņķi atcerēsimies un izdziedāsim ne tikai latviešu strēlnieku, bet arī citas mūsu tautā iemīļotas dziesmas.
Maza mana tēvuzeme,
divu roku platumā.
Mīļa mana tēvuzeme,
divu roku siltumā
Dziļa mana tēvuzeme,
visa mūža garumā.
(Knuts Skujenieks)
Lāčplēša dienas saknes sniedzas 1919. gadā, kad 11. novembrī Latvijas armija pēc daudzu dienu cīņas atbrīvoja Latvijas galvaspilsētu Rīgu. Cīņas neatslāba un turpinājās vēl daudzas dienas līdz Latvijas atbrīvošanai, tomēr galvaspilsētas atbrīvošana tika uzskatīta par ārkārtīgi nozīmīgu notikumu, pēc kura Brīvības cīņas varēja beigties tikai ar uzvaru. 11. novembris kļuva par otro svarīgāko Latvijas svētku dienu, kas ir arī atjaunota mūsdienu Latvijā ar nosaukumu “Lāčplēša diena”.
Lāčplēsis – stiprais vīrs ar ausīm, protams, ir tikai simbols. Taču vēsturiskā 1919. gada 11. novembra uzvara atbilst šim varonīgajam simbolam. 1919. gada 11. novembra uzvara bija izšķiroša brīdī, kad Rīgai uzbruka Pāvela Bermonta armija – apvienotie krievu un vācu spēki, kuriem neatkarīgā Latvijas Republika nebija vēlama. Tāpat kā Lāčplēsim – galvenā cīņa notika pie Daugavas, un tā bija varoņu cīņa pret apspiedējiem. Tādēļ arī šai dienai, arī Latvijas armijas varoņiem un augstākajam tā laika Latvijas militārajam apbalvojumam toreiz tika dots Lāčplēša vārds.
Šajā dienā ikviens iedegsim pa svecītei katrs arī savā sirsniņā.
Informāciju sagatavoja
Gundega Tabaka
Lasītāju apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre
Pasākumā tiks fotografēts un iegūtais materiāls tiks izmantots publiskajā vidē!