Sarunu un dziesmu pēcpusdiena “Romi – savējie vai svešie?”

2024. gada 24. aprīlī plkst. 14.00

24. aprīlī plkst. 14.00 bibliotēkā notiks sarunu un dziesmu pēcpusdiena “Romi – savējie vai svešie?”

Plakāts "Romi – savējie vai svešie?"

Nav ceļa uz laimi, pats ceļš ir laime!
(Romu gudrība)

Katrā pasaules valstī ir sava krāšņā rota – romi,  kas ir vislielākā mazākumtautība Eiropā. Latvijā šī tauta gadsimtiem ir bijusi zināmi kā čigāni un ar šo vārdu kļuvusi par Latvijas zemes, kultūras telpas un kopējās mentalitātes sastāvdaļu. Lai arī skaitliski tā vienmēr ir bijusi neliela mūsu zemes iedzīvotāju daļa, tomēr kompakta, pamanāma un nedaudz citādāka. Apzīmējums „čigāni” šai tautai nācis līdzi no citām zemēm, iesakņojies sabiedrībā, kultūras mantojumā, literatūrā un mākslā.

Sarunā piedalīsies Lingita Lina Henritiusa – Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes doktorantūras studente. Viņa pēta jautājumus, kas saistīti ar integrāciju un latvisko identitāti, par izpratni starp dažādām kultūrām, tostarp romu, mūsdienu Eiropā. Viņa dalīsies savā pieredzē un zināšanās par romu kultūru un mūsu attieksmi pret to.

“Esmu uzaugusi mazā Latvijas pilsētiņā – Bauskā. Mana mamma ir latviete, tēvs – no Āfrikas, no Kongo. Viņš savulaik studēja Rīgas Civilās aviācijas inženieru institūtā (tajā, ko šobrīd sauc par Transporta un sakaru institūtu). Kad man bija divi gadi, tēvs nolēma atgriezties savā dzimtenē. Kopš tā laika satieku viņu aptuveni reizi piecos gados. Lai gan ir sabiedrības daļa, kas neatzīst mani par latvieti, jāakcentē, ka citas tautības man nav un par tēva dzimteni zinu ļoti maz, tikai to informāciju, kas pieejama internetā”. Lingita Lina Henritiusa (“Satori”, 30.07.2019)

Lingita padalīsies ar savām personīgajām atmiņām, pastāstīs par to, kāpēc būtu svarīgi piedomāt, kādus vārdus un kāpēc mēs izvēlamies dažādu minoritāšu grupu apzīmēšanai, par stereotipiem kā tādiem. Protams,  neizpaliks arī dažādas anekdotes par minoritāšu grupām, bet uzsvars noteikti būs uz romiem.

Kopā ar Lingitu Linu Henritiusu muzikāli ar vijoļspēli un romu dziesmām mūs priecēs dzīvespriecīgais un draudzīgais Samirs Gasperovičs. Viņš jau no 1.klases mācās Rīgas Strazdumuižas vidusskolā – attīstības centrā. Apguvis Braila rakstu un latviešu valodu, bieži uzstājies skolas pasākumos ar dziesmām un ģitāras spēli.

Baudīsim šo pēcpusdienu kopā ar Lingitu un Samiru romu stilā!

Gundega Tabaka

Pasākumā tiks fotografēts un iegūtais materiāls tiks izmantots publiskajā vidē!

Sarunu pēcpusdiena “Romi – savējie vai svešie?”
Bibliotēka dodas pie kaķiem
STRAZDULĒNU SKOLA “ES UN INTERNETS”
APRĪLIS – JOKU MĒNESIS
Nenopietna pēcpusdiena “Aprīlis – joku mēnesis”