Sveču diena Latvijas Neredzīgo bibliotēkā Rīgā

2020. gada 5. februārī

5. februārī no plkst.12.00 Latvijas Neredzīgo bibliotēkas lasītavā Rīgā notiks Sveču mēnesim veltīta radošā darbnīca – sveču dekupāža. Būs iespēja apskatīt dekoratīvo sveču un tematiskās literatūras izstādi “Svecīte, svecīte spīdi. Svecīte, svecīte mirdzi”.

Visapkārt vasku sveces,
Vidū klāts liepas galds.
Dieviņš sveces dedzināja,
Laimīt galdu apklājusi.

Senajiem latviešiem Sveču diena iezīmēja ziemas vidu. Agrāk pat viss februāris tika dēvēts par Sveču mēnesi. Sveču diena dēvēta arī citos vārdos, piemēram, par Svecaini, Grabenīcu, Groninicu, Vēja un Govju dienu, arī Ziemas Māras dienu. Ar šo dienu tika noslēgts Ziemassvētku laiks. Tad lēja sveces no aitu taukiem vai vaska, bet bez tā bija arī daudz citu tradīciju – rotaļas, dziesmas, laika apstākļu pareģošana.

Sveču liešana bija galvenā aktivitāte. Senie latvieši ticēja, ka tieši šajā dienā lietās sveces deg visgaišāk un visilgāk. Pasākumam bija jābūt jautram, jo ticējumi paredzēja, ka, ja lējējs esot dusmīgs, sveces degot ar tumšu liesmu un sprakšķot.

Lai piedalītos radošajā darbnīcā, līdzi jāņem vienkrāsaina svece dekupāžai!

Laipni aicināti visi interesenti!

Sigita Irša
Lasītāju apkalpošanas nodaļas bibliotekāre

Pasākumā tiks fotografēts un iegūtais materiāls tiks izmantots publiskajā vidē!

Sarunu un dziesmu pēcpusdiena “Romi – savējie vai svešie?”
Nenopietna pēcpusdiena “Aprīlis – joku mēnesis”
Lasām kopā ar suni
Strazdulēnu skola. “Lieldienas gaidot”
Lielie lasīšanas svētki 2024