Tikšanās ar barikāžu aculiecinieci Ilzi Strengu

2024. gada 26. janvārī plkst. 11.00

26. janvārī plkst. 11.00 bibliotēkā Rīgā notiks tikšanās ar žurnālisti un barikāžu aculiecinieci Ilzi Strengu.

Plakāts "Ilze Strenga. Barikāžu aculiecinieks"

“Bērnībā vecāki ļāva būt patstāvīgai, kā kaķis māku krist uz četrām, kulties pa dzīvi un neapstāties.” ( Ilze Strenga)

1991. gada janvāris bija mēnesis, ko paaudzes, kas to piedzīvoja, vienmēr atceras un stāsta tālāk. Viņi var šo laiku izstāstīt mēnešos, nedēļās vai stundās.

Barikāžu laiks 1991. gada janvārī ir viens no spilgtākajiem un patriotiskākajiem notikumiem Latvijas vēsturē. Barikādes, tāpat kā Baltijas ceļš, uzskatāmas par izciliem nevardarbīgas pretošanās piemēriem, kā arī būtiskiem notikumiem Latvijas vēsturē.

Šobrīd aprit 33 gadi kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem.

“1991. gada janvārī man ir nedaudz pāri trīsdesmit. Latvijas Televīzijā esmu nostrādājusi pirmos trīs ar pus gadus, man ir jūra līdz ceļiem, dzīves asums, kolosāli manas paaudzes draugi – Imants Ziedonis, Māra Zālīte, lieli mērķi un dzīve sit augstu vilni. Bet sākas barikādes, darbs televīzijā ir apstājies, kameru nav, jo tās praktiski visas atdotas ārvalstu žurnālistiem, ir tikai dažas, ko izmanto ziņās. Un, ja ir žurnālista asums un vēlme, tad atrodi iespēju iet un dokumentēt laiku.

Mums jau neviens neteica – ej, filmē, domā, dari. Es pati sameklēju no Ziedoņa dižkoku atbrīvotāju grupas Zigurdu Vidiņu, zināju, ka viņam ir VHS kamera, un teicu, braucam dokumentēt kultūras un mākslas cilvēkus. Tas ir vienīgais, ko varējām darīt. Mans uzdevums bija kā trakai skriet barikādēs un filmēt kopā ar operatoriem Zigurdu Vidiņu, Daini Kļavu. Mēs paši fiksējām notikumus, neviena ne lūgti, ne aicināti. Tagad, kad skatos materiālus, saprotu – jā, to vajadzēja darīt”,  stāsta Ilze Strenga.

Šobrīd žurnālistes ikdiena ir LTV Ziņu dienests Rīta Panorāma. Vēl Ilzes Strengas pūrā atrodamas filmas par operdziedātāju  Marinu Rebeku, pianistiem Osokiniem, akordeonisti Kseniju Sidorovu, dzejnieci Māru Zālīti, aktieri Artūru Skarstiņu ( arī daudzie portretraidījumi), filmas  par  Eduardu Rozenštrauhu, Uldi Pūcīti, Gunāru Cilinski, Hariju Liepiņu, ” Dzejnieks un Auķis”  – Imanta Ziedoņa un Ausmas Kantānes mīlestības vēstules.

Mīļi gaidīti uz tikšanos un sarunām bibliotēkā ar žurnālisti Ilzi Strengu!

Gundega Tabaka

Pasākumā tiks fotografēts un iegūtais materiāls tiks izmantots publiskajā vidē!

TIKŠANĀS AR ŽURNĀLISTU ANSI BOGUSTOVU
Sarunu pēcpusdiena “Romi – savējie vai svešie?”
Bibliotēka dodas pie kaķiem
STRAZDULĒNU SKOLA “ES UN INTERNETS”
APRĪLIS – JOKU MĒNESIS