Aprīlis Balvu filiālbibliotēkā

2022. gada aprīlis

,

Plakāts izstādei “Klausīties klusumu”
  • Izstāde “Klausīties klusumu”

Kādreiz
gribas būt tālu
no rūpēm,
no mūžīgās steigas un naida,
mežā klausīties klusumu,
vērot mākoņus debesīs,
raudzīties,
skudras kā skraida.
Kādreiz
velme ir pakļauties
visdziļāk slēptajām dziņām,
nolikt galvu
kā bērnībā
uz ciņa ar kaķpēdiņām.
/Kornēlija Apškrūma/

Literatūras izstāde “Klausīties klusumu” veltīta bibliotekārei, kultūras darbiniecei, dzejniecei un prozaiķei Kornēlijai Apškrūmai. Vairākās paaudzēs dzejnieces vārds saistās ar vēlējuma rindiņām apsveikuma kartītēs.

Visu aprīli ikviens bibliotēkas apmeklētājs aicināts pāršķirstīt dzejnieces dzejas krājumus  un atrast tajos tās noskaņas, kas līdzīgas viņa dvēseles stāvoklim.

  • Izstāde “Mosties. Celies. Strādā.”

Izstāde veltīta pedagogam, publicistam, valodniekam un sabiedriskajam darbiniekam Atim Kronvaldam, kuram 15. aprīlī atzīmēsim 185. dzimšanas dienu.

Kronvalda pienesums latviešu valodas izkopšanā, attīstībā un  tautas pašapziņas celšanā ir nenovērtējams. Viņš ir teicis: “Man nav svētākas valodas par latviešu valodu; man nav mīļākas tautas par latviešu tautu; nekas man tik dziļi nerūp kā viņas atzelšana un uzplaukšana.”

Kronvalda pūrā ir vairāki simti jaunu latvisku vārdu. Valodnieks saprata, ka viens no galvenajiem nosacījumiem nacionālās apziņas celšanā un kultūras attīstībā ir izglītība, lai latvieši būtu līdzvērtīgi citu tautu vidū. Viņš dedzīgi centās apvienot latviešu inteliģenci – tā sauktos jaunlatviešus, mudināja runāt un rakstīt latviski. Viens no lielākajiem jaunlatviešu sasniegumiem bija 1875. gadā pieņemtais lēmums par latviešu valodas kā mācību valodas ieviešanu tautskolās.

Izstāde apskatāma no 1. līdz 15. aprīlim.

Informāciju sagatavoja
Ilona Laicāne
Balvu filiālbibliotēkas vadītāja

Plakāts izstādei “Mosties. Celies. Strādā.”

Līdzīgie raksti:

Marts Balvu filiālbibliotēkā
Februāris Balvu filiālbibliotēkā
Janvāris Balvu filiālbibliotēkā
Decembris Balvu filiālbibliotēkā
Novembris Balvu filiālbibliotēkā