Izstādes janvārī bibliotēkā Rīgā

2021. gada janvāris

,

Plakāts Izstādes janvārī bibliotēkā Rīgā
  • “Literatūre – 8 rakstnieku galaktikas 2021. gadā”

Sākot ar 2021. gada 9. janvāri LTV1 ēterā atgriežas dokumentālais literāro ceļojumu raidījums “Literatūre”. Literatūras izstāde stāstīs par 8 rakstniekiem. Rakstnieks Rvīns Varde mūs vedīs atkailinātā literatūrē pa mirklīgās Austras Skujiņas dzīves un dzejas takām, bet Inga Gaile ar Vizmas Belševicas dzīvesstāstu pāržūžos dūksnāju un sadūdos lietu Martas acīs. Ilmāra Šlāpina literatūres kompass rādīs ceļu Jūrmalas virzienā, kur, vasaras saulei karsējot, izgaismosies biklā rakstnieka un filozofa Riharda Rudzīša portrets. Dzejniece Ingmāra Balode par Jāni Sudrabkalnu jeb Oliveretto ņemsies stāstīt no operas sienām līdz nēģu tacim. Sezonas vidū kopā ar dzejnieku Eināru Pelšu un Preiļu konceptuālistiem atradīsim alfabēta dzimteni, ko pāragri pameta Pelša kaimiņš-dzejnieks Andis Surgunts. No Preiļiem dosimies uz otru Latvijas galu, Liepāju, kur rakstniece Jana Egle mums izstāstīs divkārt uz Sibīrijas tundru izsūtītā Olafa Gūtmaņa stāstu. Latvijas krievu dzejnieks Semjons Haņins mūs vedīs literatūrē uz Daugavpili satikt ar Džeimsu Džoisu un Marselu Prustu salīdzināto Leonīdu Dobičinu, bet sezonu noslēgsim ar dzejnieces Dainas Sirmās centieniem savaldzināt Tinderi ar Friča Bārdas paņēmieniem.

  • Mēneša jubilārs Romēns Rolāns (155)

Romēns Rolāns (1866–1944) ir franču rakstnieks, muzikologs, Nobela prēmijas laureāts. Dzimis 1866. gada 29. janvārī.

  • Raimondam Paulam – 85

Pasaule ir skaista, skaista…
Jāprot tikai saskatīt.
To, ko nevar redzēt šodien,
Ieraudzīsi, kad būs rīts.”
(Guntars Račs)

Literatūras un mūzikas CD izstāde veltīta maestro Raimondam Paulam, izcilajam latviešu komponistam, pianistam, aranžētājam un diriģentam, kurā varēs gūt ieskatu maestro nozīmīgākajos dzīves notikumos, profesionālajā darbībā un sasniegumos.

R. Pauls ir slavenākais Latvijas komponists, viņa galvenais izteiksmes līdzeklis ir melodija. Būtiska loma R. Paula daiļrades attīstībā bija viņa producenta, jauno talantu atklājēja, mūzikas modes noteicēja talantam, kā arī izcilajām darba spējām, radot arvien jaunas koncertprogrammas, strādājot pie ierakstiem. Ne mazāk intensīva darba joma bija pianisms — viņš guvis spožus panākumus kā svinga un džeza stila pianists, atskaņoja gan savas dziesmas paša vadīto kolektīvu sastāvā, gan citu autoru darbus, pauda godbijību pret saviem priekštečiem kompozīcijas jomā.

  • Dzīvot tautai, būt vienotiem Latvijai!” 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai – 30

Ja nu tas spēks ir, nevis vājums?
Ne gļēvums, bet gan griba cieta,
Lai visu pamestu un projām ietu?
Tik ne šai brīdī.
Un nekad – šo vietu.
(Māra Zālīte)

2021. gada janvārī apritēs 30 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem.

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

  • “Kas varēja ziemas salu izturēt?”

Literatūras, periodisko izdevumu un enciklopēdiju izstāde bērniem, kas apkopo informāciju par Arktikā, Antarktīdā un citos skarbu apstākļu apgabalos mītošiem dzīvniekiem. Tajā var uzzināt informāciju par putniem ziemā, lielajiem ķepaiņiem lāčiem, muskusvēršiem, ziemeļbriežiem, pingvīniem, roņiem un citām neparastām dzīvām būtnēm.

Informāciju sagatavoja
Līga Daudzvārde
Lasītāju apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre


Līdzīgie raksti:

Izstādes maijā
Izstādes aprīlī
Izstādes martā
Evitas Kromules gleznu izstāde “Krāsu oāze”
Izstādes februārī