Izstādes jūnijā bibliotēkā Rīgā

2021. gada jūnijs

Plakāts izstādes jūnijā Rīgā
  • “Smilgu skarās savērts klusums”. Rakstniecei Dagnijai Zigmontei – 90

Dagnijas Zigmontes (1931-1997) darbus raksturo pievēršanās cilvēka psiholoģiskajai pasaulei un tās veidotajiem konfliktiem ar vidi un citiem cilvēkiem. Romānos atklājas aktuālais laiks un cilvēku savstarpējo attiecību risinājums. Dagnija Zigmonte rakstījusi romānus, stāstus, bērnu grāmatas, atmiņu grāmatas, humoreskas, filmu scenārijus.

• Vasaras saulgrieži latviešu dzejā un tautasdziesmās

Jānīts brauc katru gadu, atved ziedu vezumiņu;
Še saujiņa, te saujiņa, lai zied visa pasaulīte.
Sanāciet, Jāņa bērni, sagaidiet Jāņa dienu!
Jāņa diena lepni nāca, ugunīs vizēdama.

Lielākās gadskārtējās svinības ir vasaras viducī – Vasaras saulstāvjos. Saule visaugstāk uzkāpusi debesu kalnā, pilna dzīvinoša spēka, spožuma un enerģijas. Dienas ir visgarākās, bet naktis visīsākās.

• Mēneša jubilāri: Harieta Bīčere-Stova (210 gadi); Henrijs Raiders Hegards (165 gadi); Ričards Bahs (85 gadi)

Harieta Bīčere-Stova dzimusi 1811. gada 14.jūnijā ASV pazīstamā mācītāja ģimenē. Harieta pēc izglītības iegūšanas ilgu laiku strādāja par skolotāju meiteņu sākumskolā. Autores daiļrade lielā mērā bija veltīta cīņai pret vergturību, kā arī cīņai par sieviešu līdztiesību Amerikas sabiedrībā.

Sers Henrijs Raiders Hegards dzimis 1856. gada 22. jūnijā Anglijā, jurista ģimenē. Henrijs Raiders Hegards ir viens no pamatlicējiem piedzīvojumu literatūras žanram, kuru darbība notiek “zudušā pasaulē”. Autora bibliogrāfija ir ļoti plaša (58 romāni).

Ričards Dāvids Bahs dzimis 1936. gada 23. jūnijā Amerikā. Ģimenes leģenda vēsta, ka viņa slavenais sencis bija Johans Sebastiāns Bahs. Ričards Bahs visā pasaulē kļuva pazīstams ar savu stāstu par Kaiju Džonatanu. Autora grāmatas aicina lasītāju uz Nezināmo un aicina cīnīties ar rutīnu un ikdienas dzīvi.

• “Medicīna un mediķi – veselības balsts”

“Veselība ir vislielākā bagātība”
(Ralfs Valdo Emersons)

Tematiska literatūras izstāde, kas apkopo informāciju par medicīnas un mediķu nozīmi cilvēku dzīvē. Veselība ir katra cilvēka dārgums pateicoties medicīnas darbiniekiem un paaudzēs nodotām zināšanām, kā arī pētniecībai, ir iespējams palīdzēt ļoti daudziem. 20. jūnijā atzīmē Medicīnas darbinieku dienu.

• “Draudzība uz mūžu”

“Ja kādreiz pienāk diena, kad nevaram būt kopā,
paturi mani savā sirdī – es tur palikšu vienmēr”
(A. A. Milns)

Literatūras izstādē bērniem tiks apkopotas grāmatas, kas stāsta par sirsnīgu draudzību, kas aizsākas bērnībā, ko stiprina kopīgi piedzīvojumi un pārdzīvojumi un kas nereti ilgst visu mūžu. 30. jūnijā tiek atzīmēta Starptautiskā draudzības diena.

• Sajūtu izstāde “Dabas mātes pieskāriens”

“Dabā nav nekā nederīga”
(Montēņs)

Latvijas Neredzīgo bibliotēkas lasītavā ir apskatāma pielāgotā sajūtu izstāde, kurā būs iespējams pieskarties dažādiem dabas materiāliem un to tekstūrām. Dabā tekstūru varam ne tikai ieraudzīt, bet arī sajust pieskaroties jebkura auga vai dabas objekta virsmai. Izstādes apmeklētāji ar pieskārienu palīdzību varēs sajust un apjaust cik daudzveidīgas ir dabas veltes, piemēram, koka mizas, sūnas, ķērpji, zari, čiekuri u.c.

• 27. jūnijs – Nedzirdīgi neredzīgo diena. “Stāsti, kas iedvesmo nepadoties”

Tifloloģijas sektora krājuma popularizējoša izstāde no 21.06. līdz 02.07.2021.

Nedzirdīgi neredzīgo diena ir veltīta cilvēkiem, kuri vienlaikus ir neredzīgi un nedzirdīgi. Dienas sākumi meklējami 1984. gadā, kad ASV prezidents Ronalds Reigans jūnija pēdējā nedēļā izsludināja kampaņu, lai informētu sabiedrību par nedzirdīgi—neredzīgo cilvēku problēmām. Pakāpeniski šo dienu un nedēļu sāka atzīmēt arī citās valstīs. Latvijā šo dienu atzīmē kopš 2015.gada. Šī diena tiek dēvēta arī par Helēnas Kelleres dienu.

Pateicoties savai uzņēmībai un drosmei Helēna spēja pierādīt, ka nedzirdīgi neredzīga persona var daudz ko dzīvē sasniegt un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Helēna kļuvusi par iedvesmas personību daudziem nedzirdīgi neredzīgajiem visā pasaulē.