“Pasaka un tās gudrība nepieder tikai vienam cilvēkam vai vienai tautai. Pasaka iet pāri laikmetiem, valstīm un valodām. Tā pasakā ķēniņi un princeses dzīvo tur, kur tie īstenībā nekad nav mituši. Piemēram, Latvijā,” tā dzejnieks Knuts Skujenieks raksta latviešu tautas pasaku krājuma “Trīs vēja mezgli” ievadā.
Ziema ar tās garajiem, tumšajiem vakariem, kuri tika aizvadīti mājās, apdarot dažādus darbus, latviešu tautai izsenis bija īstais pasaku stāstīšanas laiks. Pasakas nebija tikai sentēvu izklaide līdzīgi televīzijas seriālam vai kādam interneta portālam mūsdienās – tās bija tautas gudrības un pieredzes esence, vērtību kods, kas tika nodots no paaudzes paaudzē, atklājot un veidojot tautas mentalitāti. Un bērni, jāatzīst, nudien nebija galvenā pasaku mērķauditorija.
No 25. janvāra Daugavpils filiālbibliotēka piedāvā apmeklētājiem izstādi “Reiz sensenos laikos”, aicinot pavadīt pēdējos ziemas mēnešus ceļojumā brīnumainajā pasaku pasaulē. Izstādē līdzās latviešu tautas gara mantām var iepazīt gan tuvo kaimiņu, gan tālo tautu – indiāņu, japāņu, arābu un citu – pasaku mantojumu audio formātā, Braila rakstā un parastajā iespiedrakstā. Papildus tam izstāde iepazīstina arī ar pasaku terapijas jēdzienu un dažādu jomu pārstāvju uzskatiem par pasakām un to nozīmi cilvēka dzīvē. Piemēram, folkloras pētnieks Guntis Pakalns aicina lasīt pasakas, ja gribas kaut ko mainīt savā dzīvē, – tās palīdz izvest no ikdienas sīkajām problēmām un saslēdz ar vairāku gadsimtu senu pasauli. (Kanepone, Aiva. Vecvecvecmāmiņu vēstules. Pasakas / Aiva Kanepone // Ieva. – Nr.10 (2015, 11.marts), 12.–14.lpp.)
Izstāde “Reiz sensenos laikos” pieejama līdz 12. februārim, savukārt Lidijas Silovas izšuvumu izstāde “Prieka lāses” apskatāma līdz pat 31. martam!
Informāciju sagatavoja
Jana Šlapaka,
Daugavpils filiālbibliotēkas vadītāja