Aprīlis Jelgavas filiālbibliotēkā

2021. gada aprīlis

,

  • Literatūras un tematiskā izstāde ”Lieldienas iešūpoju, Lieldienas ielīgoju”

Aprīlis nāk ar Lieldienām. Tie ir svētki, kuri bagāti ar tradīcijām, reliģiskiem motīviem, tāpat tiek apjūsmotas dabas norises pavasara saulgriežu zīmē. Lieldienas arī saistītas ar gaismas svētkiem, jo diena kļūst garāka par nakti, un jau izsenis galvenā Lieldienu izdarība – šūpošanās, saistīta ar gaismas un auglības vairošanu. Izstādē ”Lieldienas iešūpoju, Lieldienas ielīgoju” piedāvājam svētku sajūtu, radošas idejas un izzinošus materiālus par Lieldienu ticējumiem, tautasdziesmām, rotaļām un pat receptēm.

  • Literatūras izstāde “Rakstniekam, tulkotājam, grāmatizdevējam Ernestam Birzniekam-Upītim – 150 ”

Jelgavas filiālbibliotēka sagatavojusi izstādi par Ernestu Birznieku-Upīti (1871–1960), kuram 6. aprīlī atzīmēsim 150. jubileju. Izcilais latviešu rakstnieks (īstajā vārdā Ernests Birznieks) bija arī tulkotājs, izdevējs un bibliotekārs. Dzimis un audzis Tukuma apkārtnē, savas bērnības un jaunības gaitas aprakstījis lielu popularitāti ieguvušajā triloģijā par Pastariņu: „Pastariņa dienas grāmata”, „Pastariņš skolā” un  „Pastariņš dzīvē”. Rakstnieks daudz rakstījis bērniem, taču publicējis arī nozīmīgas atmiņas par J. Raini, A. Upīti, L. Paegli un citiem autoriem, tulkojis no austriešu, franču, vācu, angļu, ķīniešu, arābu un citām valodām.

Ilgus gadus rakstnieks pavadījis prom no dzimtenes – Kaukāzā, kur nodibināja savu izdevniecību. Kaukāzā, bez citiem pienākumiem, Ernests Birznieks-Upītis arī strādāja par bibliotēkas vadītāju. Atgriezies Latvijā, no 1927. līdz 1934. gadam bijis arī Rīgas pilsētas Bibliotēku centrāles vadītājs. Šogad, Ernesta Birznieka-Upīša 150. jubilejā, godinot vienu no izcilākajiem latviešu rakstniekiem, Latvijas Pasts izdevis jaunu pastmarku un speciālu aploksni ar īpašu noformējumu.

Informāciju sagatavoja
Iveta Dārzniece
Jelgavas filiālbibliotēkas vadītāja

Plakāts izstādei Lieldienas iešūpoju, Lieldienas ielīgoju
Plakāts izstādei Ernestam Birzniekam-Upītim – 150

Līdzīgie raksti:

Izstādes aprīlī
Izstādes martā
Evitas Kromules gleznu izstāde “Krāsu oāze”
Izstādes februārī
Izstādes janvārī