Izstāde “Pasaules tautu ābeces”

2023. gada novembris, decembris

,

No 3. novembra Latvijas Neredzīgo bibliotēkā apskatāma Jura Cibuļa ābeču kolekcijas izstāde “Pasaules tautu ābeces”. Izstādē aplūkojamas aptuveni 300 ābeces un plakāti ar alfabētiem no dažādām pasaules valstīm.

Plakāts "Pasaules tautu ābeces"

Katram no mums skološanās sākas ar lasīšanas apguvi, kuras pamatā ir pirmā grāmata – ābece. Tik pazīstama, bet tomēr katram sava, atšķirīga.

Izstādes ,,Pasaules tautu ābeces” autors Juris Cibuļs ir skolotājs un publicists, valodnieks, kurš pats pārzina 20 valodas, jau vairāk nekā 40 gadus pēta un kolekcionē ābeces. Viņa kolekcija ir visai iespaidīga, vairāk kā 10 tūkstoši dažādu ābeču no visām pasaules valstīm.

,,Patiesībā, krājot ābeces, es krāju valodas, jo neviens precīzi nezina, cik valodu pasaulē pastāv. Labas ābeces veidošanā visā civilizētajā pasaulē ievēro līdzīgus principus: ābecē jāatklāj bērniem tuvā un saprotamā pasaule – tie ir dzīvnieki, augi, tie ir priekšmeti, ko viņi redz savā apkārtnē. Jo vairāk ābecē zīmējumu, jo tā interesantāka. Ābecē kā ūdens pilienā atspoguļojas gan laikmeta prasības, gan tautas kultūras līmenis,” kādā senākā intervijā savu ābeču kolekcionēšanu raksturoja Juris Cibuļs.

Autora ābeču kolekcija nepārtraukti ceļo, tā eksponēta gan Latvijas muzejos, skolās, bibliotēkās, kultūras namos, gan arī ārzemēs.

No 3. novembra Latvijas Neredzīgo bibliotēkas apmeklētājiem ir iespēja skatīt J. Cibuļa ābeču kolekcijas nelielu daļu – aptuveni 300 ābeces un plakātus ar alfabētiem no dažādām pasaules valstīm (Tanzānijas, Panamas, Ugandas, Zimbabves, Indijas, Zviedrijas u.c.) dažādās valodās – gan latgaliešu un latviešu, angļu, albāņu, persiešu, gruzīnu u.c. valodās, kā arī nedzirdīgajiem un neredzīgajiem jeb Braila rakstā (igauņu, lietuviešu, gruzīnu) izdotās ābeces.

Izstāde ikvienu pārsteigs ar valstu un valodu daudzumu, un ar ābeču autoru izdomu. Izstādi varēsiet aplūkot nedaudz ilgāk par mēnesi.

Uz tikšanos bibliotēkā!

Vija Circāne
Metodikas nodaļas vadītāja


Līdzīgie raksti:

Izstādes jūlijā
PINUMI UN KALUMI – AMATU SARUNA
Izstādes jūnijā
Izstādes maijā
Izstādes aprīlī