IZSTĀDES AUGUSTĀ BIBLIOTĒKĀ RĪGĀ

2021. gada augusts

Plakāts izstādes augustā Rīgā
  • “Sievietes – stiprās un gudrās Ingunas Baueres dzīvesstāstos”

Rakstnieces Ingunas Baueres romāni vēsta par Latvijas valsts vēsturē un kultūrā nozīmīgām sievietēm, kuras dzīvojušas 19. un 20. gadsimta mijā. Tie ir stāsti par Līzi Rātminderi, Karolīni Kronvaldi, Martu Celmiņu, Lizeti Skalbi, Edi Pumpuru, Dārtu Baroni. Pirms romānu rakstīšanas Inguna Bauere rūpīgi izstudējusi vēstures dokumentus. Savos romānos viņa ataino gan izcilo personību dzīvi, gan sniedz arī laikmeta raksturojumu.

• “Tepat un tagad esiet laimīgi!”

“Dažreiz mazs sienāzītis, kurš dārzā uzlec uz kājas lielā pirksta un sāk tur dziedāt tik sērīgi, spēj iepriecināt tā, kā to nevarētu visskaistākās liras skaņas”.
(Jānis Brekte)

Latvijas daba ir skaista visos gadalaikos, taču visā savā krāšņumā tā atplaukst vasarā. Daudzi dzejnieki ir centušies to attēlot savā poēzijā. Izstādē ir apkopotas grāmatas, kurās tiek apdzejota Latvijas vasaras ainavu daudzveidība.

• Mēneša jubilārs Teodors Dreizers (150 gadi)

“Ceļam uz leju ir maz pieturu”
(T. Dreizers)

Teodors Hermanis Alberts Dreizers dzimis 1871. gada 27. augustā ASV pilsētā Indiānā. Viņš bija devītais bērns ģimenē. Vecāķi bija ļoti nabadzīgi, tāpēc pēc skolas beigšanas Teodors devās uz Čikāgu pelnīt iztiku. Strādājis dažādos darbos, arī par žurnāla “Every month” redaktoru, vēlāk kļuva par rakstnieku.

Teodors Dreizers ir unikāls rakstnieks, kas savus literāros varoņus lasītājam parāda nevis kā smalkjūtīgs dvēseles ārsts, kas uzklausa izdomātu varoņu izdomātas grēksūdzes un dzīvesstāstus, bet vēlāk nežēlīgi atklāj visus subjekta uzbūves parametrus, atbilstības un neatbilstības “normai”, pilnībā atkailinot savu varoņu iekšējo pasauli, precīzi, bez izskaistinājumiem un bez liriskām atkāpēm.

• “Neizdibināmais Visums”

“Nav iespējams kliedēt bailes neizzinot Visuma dabu..”
(Epikūrs)

Uzziņu literatūras un periodisko izdevumu izstāde sniedz informāciju par atklājumiem Visumā, jaunām teorijām un zvaigžņu vērošanu.

Visuma izcelšanās ir noslēpumā tīta. Vairums zinātnieku par pareizu uzskata Lielā Sprādziena teoriju, kas apgalvo, ka Visums radies gigantiska sprādziena rezultātā. Atbildes uz jautājumiem par to cik liels ir Visums, kas tajā atrodas, cik tas ir sens, vai tas vēl joprojām turpina izplesties un citiem jautājumiem varēsiet rast izstādē.

• “Latvieši ceļo”

“Ceļošana sākumā Tevi atstāj bez valodas,
bet tad padara par lieliskāko ceļojumu stāstnieku.”

Tematiska literatūras izstāde, kura lasītājus iepazīstinās ar ceļojumu aprakstiem par dažādām pasaules valstīm. Dažādu latviešu aizraujoši stāsti un piedzīvojumi apceļojot pasauli. Lai dotos ceļojumos un redzētu skaistas vietas, nemaz nevajag doties uz tālām vietām otrā pasaules malā. Izstādē var apskatīt grāmatas, kurās var gūt iedvesmu aizraujošiem ceļojumiem, pārgājieniem, iepazīties ar dabas objektiem, izzināt vēsturiskas vietas un valstis. Dodies brīnišķīgos piedzīvojumos, ceļojot grāmatu pasaulē!

• “Spožās zvaigznēs vērties”

“Esmu pārāk stipri mīlējis zvaigznes, lai baidītos no nakts.”
(Galileo Galilejs)

Uzziņu literatūras un periodisko izdevumu izstāde sniedz informāciju par atklājumiem Visumā, jaunām teorijām un zvaigžņu vērošanu no bērniem paredzētām enciklopēdijām, bērnu periodiskajiem izdevumiem un uzziņu literatūras grāmatām. “Raugoties skaidrās debesīs ar neapbruņotu aci, redzam tikai simtiem tūkstošu mazu, spīdošu “mušiņu”, un šķiet, ka tur nekas īpaši nemainās. Lai gan mūsdienu astronomi ir uzzinājuši par Visumu un tajā sastopamajiem objektiem neaptverami daudz, bezgalīgajos debesu plašumos vēl aizvien slēpjas tumši noslēpumi.” (Gunta Kļaviņa)