IZSTĀDES FEBRUĀRĪ BIBLIOTĒKĀ RĪGĀ

2022. gada februāris

Plakāts "Izstādes Latvijas Neredzīgo bibliotēkā. Februāris 2022"
  • Mēneša jubilārs Sidnijs Šeldons (105)

“Iztēle ir izdzīvošanas instruments”
(Sidnijs Šeldons)

Sidnijs Šeldons (dzimis 1917. gada 11. februārī) bija slavens amerikāņu rakstnieks, režisors un producents. Viņš sāka rakstnieka karjeru 20 gadu vecumā kā scenārists Holivudā.

Bija lidmašīnu pilots Otrā pasaules kara laikā, bet pēc kara atgriezās civilā dzīvē un sāka veidot mūziklus un rakstīt scenārijus kinostudijām “Metro-Goldwyn-Mayer” un “Paramount”.

1947. gadā saņēma “Oskaru” labākā oriģinālscenārija kategorijā par scenāriju filmai “The Bachelor and the Bobby Soxer”, kurā filmējās Kerijs Grānts un Šērlija Templa.

Lai gan Šeldons turpināja rakstīt kino un televīzijas filmu scenārijus arī piecdesmitajos un sešdesmitajos gados, viņš tomēr ieguva pasaules slavu kā romānists. Viņa bestselleri ir tulkoti daudzās valodās, tai skaitā latviski.

• Dzejniecei un dramaturģei Mārai Zālītei – 70

“Māras dzeja tik skaidra un vienkārša izteiksmē ir tāpēc, ka viņa kopj ideju. Bez savas personības un sabiedrības kopšanas visu laiku uztur ideju. Ko tas nozīmē?

Tas nozīmē, ka Māra rēķinās ar idejiskiem lielumiem un liek rēķināties ar tiem arī lasītājam.” (Imants Ziedonis)

• Skaidrītei Kaldupei – 100

Skaidrīte Kaldupe strādājusi par latviešu valodas un literatūras skolotāju vairākās skolās Latvijā. Bijusi Raiņa Literatūras muzeja zinātniskā līdzstrādniece. Kopš pirmās publikācijas viens no galvenajiem dzejas motīviem ir dzimtās zemes mīlestība. Skaidrītei Kaldupei piemīt jūtīga dabas uztvere, daudz uzmanības savos darbos veltījusi jūrai. Rakstījusi dzeju un prozu, arī literārās pasakas, kas daudzas veltītas Alūksnes pusei. Kopš 1960. gada nodarbojusies tikai ar rakstniecību.

“Es nekad nebiju viena. Es stāstīju putniem pasakas. Tās pašas, kuras māte stāstīja man. Visi putni man bija mīļi. Arī pelēkā vārna. Tā prata ļoti uzmanīgi klausīties. Kad redzēju vārnu noskumušu, es viņu mierināju, stāstīdama pasaku par Neglīto pīlēnu.

Ko es visvairāk mīlu? Priedes un savas agro rītu darba stundas. Sagaidīt uzlecošu sauli pie rakstāmgalda – tā ir liela laime.

Es nemeklēju neparastus cilvēkus, es pati piešķiru parastajiem Neparastību.” (Skaidrīte Kaldupe)

• Sveču diena 2. februāris

“Še svece, Juri!
Turi, Juri!
Kļūsti par
sveču turi.”
(O. Vācietis)

Sveču dienu ik gadu atzīmē 2. februārī, kaut gan senlatviešiem šī nebija svinama diena, bet gan nozīmīgs datums tā laika sadzīvē.

Šo dienu mēdz dēvēt arī par Svecaini, Grabenīcu, kā arī Ziemas Māru. Ar šo dienu noslēdzās Ziemassvētku laiks un sākās agrs pavasaris.

• Starptautiskā dzimtās valodas diena 21. februāris

Teici, teici valodiņa
Ko upīte burbulēja
Ko pogoja lakstigal.

Starptautiskā dzimtās valodas diena ir 1999. gada novembrī UNESCO izveidota dzimtās valodas piemiņas diena, kuru katru gadu atzīmē 21. februārī. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dzimtās valodas vērtībai un skaistumam.