Izstādes janvārī bibliotēkā Rīgā

2022. gada janvāris

Plakāts Izstādes janvārī bibliotēkā Rīgā
  • Mēneša jubilāri: Lelde Stumbre – 70; Egils Lukjanskis – 85

Valdis Veilands par rakstnieku Egilu Lukjanski ir teicis: “Būtībā viss, ko vienlaikus dziļu pārdomu veidā, gan piepaceltā, gan piezemētā tikai sev raksturīgajā stilā rakstīja Egils Lukjanskis, bija par dzīvi. Vīrišķība un bezbailība, uzņēmība pārvarēt šķēršļus ir gandrīz visu Egila Lukjanska varoņu raksturīgas īpašības. Viņš neatlaidīgi centās rakstīt par to, kas interesē lasītāju vairākumu, rakstīt saistoši, apzinoties, ka galvenais prozā ir intriģējošs sižets. Un viņam nebija no svara, ko par viņa darbiem teiks kritiķi, bet gan tas, vai tos pieņems lasītāji.”

Jubilāres Leldes Stumbres atziņas: “Nav tiesa, ka cilvēks dzīvo tikai vienu dzīvi. Sapņi, fantāzijas un ilgas aizved mūs arvien tālāk, tālāk un tālāk…

Es dziļi cienu grāmatas, jo nav nekādas nozīmes komentāriem sociālajos tīklos, jo tos var izdzēst un tie nav mūžīgi. Labi, grāmata ir tāds viegli uzliesmojošs priekšmets, bet vismaz kāds eksemplārs vienmēr kaut kur atradīsies. Grāmata ir kā klintī iecirsts vārds, salīdzinot ar paviršo interneta vidi, bet tā jau nesaglabāsies.”

• 4. janvāris — Īzaka Ņūtona diena.

“Ģēnijs ir mērķtiecīgi ievirzītas domas pacietība”
(Īzaks Ņūtons).

Sers Īzaks Ņūtons (dzimis 1643. gada 4. janvārī) bija angļu fiziķis, matemātiķis, astronoms, dabas filozofs, alķīmiķis un teologs, kā arī viens no visu laiku ietekmīgākajiem cilvēkiem vēsturē.

Radīja modernās fizikas pamatus. Viņa sasniegumi: atklājumi mehānikā, optikā, astronomijā un matemātikā (binoma formula, integrālie un diferenciālie aprēķini). Viņš veica lielus soļus pretī pasaules uzbūves izzināšanai – gravitācijas likuma noformulēšana.

Izstādē par godu Ņūtona dienai tiks piedāvātas grāmatas par izgudrotājiem un dažādiem izgudrojumiem, kā arī par zinātniekiem un pētniekiem.

• Sniega dārzos

Un, ja cerēto prieku
Nenesa ceriņu ziedi,
Nav taču sacīts, ka laime
nevar atbrist pa sniegu.

(Ārija Elksne)

Ziema ir līksms un priecīgs gadalaiks. Gaisā virpuļo sniegpārsliņas, zemi klāj sniega villaines. Izstādē apkopota latviešu dzeja ziemas noskaņās.

• 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena

“Es turu savu roku
Virs ziliem siliem, maigiem upju līčiem.
Nekas nav jāsaka, vien – Latvija.”
 (Māra Zālīte)

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

• Alanam Aleksandram Milnam – 140. “Vinnijs Pūks un viņa draugi svin dzimšanas dienu”

“Katra diena, kuru pavadām kopā, ir mana mīļākā diena.
Šodiena ir mana jaunā mīļākā diena.”
(A.A. Milns)

Pirms 140 gadiem Londonas piepilsētā Kilbērnā piedzima rakstnieks, Vinnija Pūka tēla radītājs Alans Aleksandrs Milns.

Katru gadu, 18. janvārī, visā pasaulē tiek svinēta slavenākā pasaules lāča, Vinnija Pūka dzimšanas diena. Šī gada 18. janvārī zāģu skaidām pildītais lācis svinēs savu 96. dzimšanas dienu. Svinēsim to kopā ar Vinniju Pūku un viņa draugiem literatūras un periodisko izdevumu izstādē bērniem.