Jūnijs Jelgavas filiālbibliotēkā

2023. gada jūnijs

,

Plakāts "Jūnijs Jelgavas filiālē"
  • Literatūras izstāde “Mikrobiologam, veterinārmediķim K. Helmanim – 175”

Jūnijā Jelgavas filiālbibliotēka piedāvā literatūras izstādi ciklā “Pazīsti Jelgavu”: “Mikrobiologam, veterinārmediķim K. Helmanim – 175”.

Kristaps Helmanis (dzimis 1848. gada 3. jūnijā, miris 1892. gada 10. martā) bija latviešu veterinārārsts, mikrobiologs, epizootologs. Lielākais latviešu mediķu atklājums, kas paliekoši iegājis pasaules zinātnes vēsturē, ir maleīna diagnostisko īpašību pierādīšana, ko 1891. gadā veica K. Helmanis un O. Kalniņš. K. Helmanis studēja Tērbatas Veterinārajā institūtā. Pēc K. Helmaņa iersomes 1890. gadā Pēterburgā tika nodibināta Krievijā pirmā medicīnas zinātniskā iestāde – Eksperimentālās medicīnas institūts. Helmanis kļuva par institūta epizootoloģijas nodaļas priekšnieku. K. Helmanis apbedīts Kalnamuižas kapsētā Tērvetē. Jelgavā K. Helmaņa vārdā ir nosaukta iela un uzstādīts piemineklis viņa piemiņai.

Literatūras izstāde piedāvā materiālus parastajā iespiedrakstā.

Izstāde apskatāma no 5. līdz 16. jūnijam.

  • Literatūras un tematiskā izstāde: “Jāņu dienas cienasti”

Jūnijā LNerB Jelgavas filiālbibliotēka piedāvā tematisku literatūras izstādi “Jāņu dienas cienasti”.

Līgo vakara un Jāņu dienas neatņemama sastāvdaļa ir cienasts, tradicionāls vai mūsdienīgs, kādu nu katra saimniece to ir sarūpējusi. Arī mūsdienīga Līgo svētku galdā siers ir galvenais svētku cienasts. Veikalos iespējams iegādāties dažādu šķirņu Jāņu sierus, vai arī galdā var likt pašu sietu, apaļu, dzeltenu siera rituli. Neviens Līgo vakara un Jāņu dienas galds neiztiks bez pīrāgiem, grilētas gaļas un svaigiem salātiem. Domājot par garšvielām, Jāņiem piestāvēs dilles, pētersīļi, žāvēts ķiploks un sīpols, kā arī dažādi pipari. Literatūras izstāde piedāvā dažādas ēdienu receptes svētkiem, kuras publicētas žurnālos un grāmatās.

Literatūras izstāde piedāvā grāmatas un žurnālus parastajā iespiedrakstā.

Izstāde apskatāma no 19. līdz 30. jūnijam.

Informāciju sagatavoja
Gunta Trana
LNerB Jelgavas filiālbibliotēkas vadītāja


Līdzīgie raksti:

Izstādes jūlijā
PINUMI UN KALUMI – AMATU SARUNA
Izstādes jūnijā
Izstādes maijā
Izstādes aprīlī