Latviešu ornamentam veltīta izstāde Daugavpilī

No 2022. gada 10. līdz 28. janvārim

,

Daugavpils filiālbibliotēka no 10. līdz 28. janvārim piedāvā izstādi “Latvju zīmju valoda”, kas aicina iepazīt ornamenta simbolisko un praktisko nozīmi Latvijas kultūrvēsturiskajā mantojumā.

Plakāts izstādei “Latvju zīmju valoda” Daugavpilī

Vecmāmiņas adītie dūraiņi ar zvaigznītēm, Jāņos goda vietā noliktā alus krūze, ko rotā Dieva zīmes un Māras līklocis, atslēgu piekariņš ar ugunskrustu vai telefona maciņš ar Saules zīmes apdruku…

Lai gan ornamenta lietošanas pirmsākumi Latvijas teritorijā meklējami vairāk nekā trīs tūkstošu gadu senajā pagātnē, mēs aizvien dzīvojam senu rakstu zīmju piepildītajā pasaulē. Kāda ir to sākotnējā maģiskā nozīme, kuru palīdz atklāt tautasdziesmas, ticējumi, paražas un mitoloģija? Un kā ornaments izmantots latviešu tautas un profesionālajā lietišķajā mākslā no senatnes līdz mūsdienām?

Izglītojošā izstāde “Latvju zīmju valoda”, kuru papildina taustāmas koka zīmes, sniegs interesentiem atbildes uz šiem jautājumiem un palīdzēs apgūt senās zīmju valodas pamatus, lai varētu ikdienā saprast un likt lietā senču gudrību.

Piemēram, rotkalis Harijs Jaunzems, kurš padziļināti pēta un atdarina senās rotas, iesaka valkāt zeķes un cimdus ar ieadītām enerģētiskajām zīmēm, uzsverot, ka īpaša aizsardzība vajadzīga plaukstām, jo viss labais tiek saņemts un atdots tālāk ar rokām. Varbūt pienācis laiks uzvilkt vecmāmiņas dāvinātos dūraiņus ar zvaigznītēm?

Informāciju sagatavoja
Jana Šlapaka,
Daugavpils filiālbibliotēkas vadītāja


Līdzīgie raksti:

Izstāde “Pasaku zemē” Daugavpils filiālbibliotēkā
Izstāde ” Mudīte var” Daugavpils filiālē
Izstāde “Mudīte var!” Daugavpilī
Tikšanās ar VSAC “Latgale” filiāles “Kalupe” klientiem Daugavpilī
Izstāde “Pasaules radīšana” Daugavpils filiālē