Maijs Jelgavas filiālbibliotēkā

2021. gada maijs

,

  • Literatūras izstāde “Kur steidzies, pasaule, pasaulīt? Dzejniecei, rakstniecei, atdzejotājai Dagnijai Dreikai – 70”

Maijs iesākas ar svētkiem un arī Jelgavā pirmajā maija nedēļā baudīsim garas brīvdienas, atzīmējot vairākus nozīmīgus datumus Latvijā. Starp šiem datumiem iezīmējas arī kāda jubileja, jo 2. maijā dzejniece, rakstniece, atdzejotāja un dziesmu tekstu autore Dagnija Dreika svin 70. dzimšanas dienu. Pirmais dzejolis publicēts sešpadsmit gadu vecumā, bet pirmais dzejoļu krājums ”Brūnās zvaigznes” izdots 1971. gadā. Kurš gan neatceras dziesmas Disneljenda, Zemeņu lauks, Es neesmu Džeina Fonda, Bišu lācis, Pasaule, pasaulīt? Šo un daudzu citu dziesmu vārdu autore ir Dagnija Dreika, un tās priecē klausītājus ar atmiņā paliekošu dzeju. Autores literārajā krājumā ir arī prozas darbi un atdzejojumi no franču, angļu, krievu, spāņu, poļu, bulgāru un horvātu valodām. Pagājušajās Dzejas dienās Jelgavā tradicionālajā Dzejriteņa braucienā kopā ar Dagniju Dreiku devās arī Jelgavas filiālbibliotēkas vadītāja, lai piedalītos dzejas svētkos. Pateicoties valodu prasmei, Dagnija Dreika ieguvusi daudz draugu ārvalstīs un apceļojusi daudzas valstis, tāpēc novēlam autorei visu nākotnē iecerēto ceļojumu plānu piepildīšanos, labu veselību un neizsīkstošu radošumu!

  • Literatūras izstāde “Nemainīgi mainīgais, aizvien paredzamais. Dzejniecei, prozaiķei, publicistei, tulkotājai Vizmai Belševicai – 90”

Vizmai Belševicai (1931- 2005) 30. maijā atzīmēsim 90. gadu jubileju. Autores daiļrade caurstrāvota ar lietu un parādību nozīmēm, tradīcijām, filozofiju, vēsturi un kultūru. Rakstniecei izdoti 10 dzejoļu krājumi un izlases, vairāki prozas darbi gan pieaugušajiem, gan bērniem (slavenākais darbs ir triloģija “Bille”), kā arī viņa tulkojusi no angļu, krievu un ukraiņu valodas. Dzīves laikā Vizma Belševica dēvēta par latviešu literatūras sirdsapziņu, bet, atvadoties no rakstnieces, 2005. gada augustā novērtēta kā izcils paraugs, kas nesavtīgi, pašaizliedzīgi un godprātīgi kalpo rakstnieka mūža vērtībām.

Informāciju sagatavoja
Iveta Dārzniece
Jelgavas filiālbibliotēkas vadītāja

Plakāts izstādei Kur steidzies, pasaule, pasaulīt? Dzejniecei, rakstniecei, atdzejotājai Dagnijai Dreikai – 70
Maijs, 2021, Jelgavas filiālbibliotēka
Plakāts izstādei Spīvais maigums – Vizma Belševica
nemainīgi mainīgais, aizvien paredzamais

Līdzīgie raksti:

Izstādes maijā
Izstādes aprīlī
Izstādes martā
Evitas Kromules gleznu izstāde “Krāsu oāze”
Izstādes februārī