Pinumu izstāde “Klūgu raksti” Daugavpilī

No 2020. gada 12. oktobra līdz 13. novembrim

Daugavpils filiālbibliotēka no 12. oktobra līdz 13. novembrim piedāvā iepazīt pinumu pasaules skaistumu Viktorijas Ivanovas darbu izstādē “Klūgu raksti”.

Šogad aprit 20 gadi, kopš Viktorija Ivanova, pateicoties Latvijas Neredzīgo biedrības īstenotajai sociālās rehabilitācijas programmai, pirmo reizi iemēģināja roku pinumu darināšanā, kas uzskatāma par vienu no senākajiem amatniecības veidiem cilvēces vēsturē. Toreiz Viktorija, raugoties uz skolotāja – pieredzējušā un Daugavpilī labi pazīstamā pinēja Viktora Kuhaļska – smalkajiem darbiem, neticēja, ka jebkad varēs apgūt arodu.

Lai gan acis darba izbijās, rokas darba nebijās – jo vairāk un cītīgāk Viktorija mācījās, jo vieglāk padevās klūdziņu savaldīšana, un, jo labāki padevās pinumi, jo vairāk šī nodarbe arī iepatikās.

Tagad Viktorija ir pilntiesīga tautas lietišķās mākslas studijas “Klūga” dalībniece un darbojas tajā līdzās savam bijušajam skolotājam un citiem redzīgiem meistariem. Kā atzīst pinēja, viņai vislielāko baudu sagādā pats radīšanas process, kura laikā viņa vienmēr klausās mūsu bibliotēkas audiogrāmatas, tomēr svarīga ir arī saskarsme ar studijas biedriem un īpašie darba rituāli, piemēram, kopā tvaicējot klūgas brīvā dabā.

Viktorijas Ivanovas daudzveidīgie pinumi līdz šim bija aplūkojami studijas “Klūga” izstādēs muzejos un mākslas centros visā Latvijā, turklāt pinēja savus sasniegumus demonstrējusi arī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lietišķās mākslas gadatirgū un pat starptautiskajā mākslas festivālā Славянский базар в Витебске Baltkrievijā.

Par godu Starptautiskajai Baltā spieķa dienai Viktorijas Ivanovas klūgu rakstus pirmo reizi var iepazīt arī Daugavpils filiālbibliotēkā – līdz pat 13. novembrim!

Jana Šlapaka,
Daugavpils filiālbibliotēkas vadītāja